Czym jest szkółkarstwo roślin?

Czym jest szkółkarstwo roślin?

Zapewne każdy miłośnik ogrodów chciałby, aby jego rośliny pięknie prezentowały się na zewnątrz. Nie wystarczy jednak tylko wiedza odnośnie pielęgnacji roślin. Kluczowe jest także ich pochodzenie. W związku z tym warto odwiedzić najpierw gospodarstwo szkółkarskie, a następnie wybrać coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Na czym zatem polega taka profesjonalna hodowla roślin? Co zwykle oferują szkółki roślin?

Czym jest szkółkarstwo roślin?

Szkółka roślin zajmuje się nie tylko rozmnażaniem, ale również uprawą sadzonek zarówno drzew, jak i krzewów znajdujących się w początkującej fazie wzrostu i pozostałych wieloletnich roślin. Korzystają z niego hodowcy roślin oraz osoby, które planują zmienić wygląd własnego ogrodu.

Szkółka roślin to najczęściej ogrodzony obszar, w którym znajdują się sadzonki jednego albo kilku gatunków różnych roślin. Szkółkarstwo roślin stanowi dział ogrodnictwa oraz leśnictwa. Jego zakres działalności opiera się przede wszystkim na uprawie danych roślin. W praktyce dotyczy to zasiewu, rozmnażania i utrzymywania w początkowej fazie rozwoju. Rodzaj uprawy zależy głównie od rodzaju szkółki roślin, np. leśne, sadownicze albo roślin egzotycznych czy też ozdobnych.

szkółka roślin

Szkółka roślin i jej zasady funkcjonowania

Szkółka roślin to miejsce charakteryzujące się uniwersalnością względem szerokiego wyboru oferowanych sadzonek. Można w niej spotkać nie tylko popularne odmiany roślin, ale również te mniej znane, które są jednocześnie atrakcyjne i długo poszukiwane przez potencjalnych klientów. W ten sposób szkółka drzew może wyznaczać nowoczesne trendy, a także popularyzować daną odmianę krzewów oraz drzew ozdobnych.

Gospodarstwo szkółkarskie prowadzą doświadczone osoby, które dbają o możliwie wysoką jakość oferowanych sadzonek. Odnosi się to przede wszystkim do właściwej pielęgnacji, nawadniania i dostarczania potrzebnych do prawidłowego wzrostu składników odżywczych. Warto zwrócić również uwagę, iż hodowla krzewów to nie tylko opieka nad roślinami do momentu ich sprzedaży, ale także przekazanie wiedzy odnośnie prawidłowej pielęgnacji danej rośliny, żeby zapewnić jej dalszy właściwy rozwój.

Gospodarstwo szkółkarskie to miejsce, w którym hoduje się wskazane rośliny od podstaw, czyli od momentu wysadzenia nasion lub pozyskania nowych sadzonek z dorosłych już roślin czy nawet szczepienia. Młode rośliny rosną potem dopóty, dopóki nie staną się one gotowe do wysadzenia w stałe już miejsce, a następnie mogą one być już przeznaczone do sprzedaży.

Amelanchier lamarckii jako przykład wywodzący się z gospodarstwa szkółkarskiego

Szkółki roślin oferują różnorodne krzewy i drzewka. Przykładem jest amelanchier lamarckii, który można określić jako małe drzewko bądź duży krzew. Pięknie prezentuje się on zarówno wiosną, jak i jesienią.

amelanchier lamarckii

Amelanchier lamarckii posiada w kwietniu dekoracyjne kwiaty. Zwykle dorasta on do ok. 6 m. Młode liście tej rośliny są najpierw czerwone, a następnie zielenieją. Jesienią można dostrzec, iż przebarwiają się one na jaskrawe kolory. Amelanchier lamarckii po 2-3 latach od posadzenia zaczyna owocować. Jego pierwsze owoce zwykle dojrzewają w czerwcu, a można je zbierać już od lipca. Owoce są słodkie w smaku i można je bezpośrednio spożyć albo przerobić choćby na przetwory albo ciasta czy też zastosować jako składnik do ciast.

Warto zwrócić uwagę, że ta świdośliwa jest odporna na działanie niskich temperatur, gdyż znosi mrozy aż do -40 stopni! Można sadzić kilka sadzonek, jednakże w odległości około 1 m. Amelanchier lamarckii jest miododajną rośliną. Ponadto, stanowi ona źródło związków mineralnych oraz witamin z grupy A, B i C, a także charakteryzuje się wysoką zawartością antocyjanów. Amelanchier pochodzi z j. francuskiego, co oznacza „małe jabłka”.