Projektowanie ogrodów jako sztuka aranżacji zieleni

Projektowanie ogrodów jako sztuka aranżacji zieleni

Już Jonasz Kofta śpiewał o tym, że warto pamiętać o ogrodach, które użyczą nam chłodu w żar epoki. Ogrody są niczym malownicze, pełne życia istoty, które w zależności od pory roku mienią się różnymi barwami. Na ciekawie zaprojektowany ogród, w którym wszystko ma swoje miejsce można patrzeć godzinami zachwycając się pachnącymi świeżością drzewami i krzewami, układającymi się do snu kwiatami czy szumem traw.

Na czym polega zakładanie i projektowanie ogrodów?

Zakładanie i projektowanie ogrodów to sztuka cierpliwości, to połączenie tego, co ludzkie z tym, co boskie, to wypracowanie harmonii pomiędzy naturą, a działalnością człowieka. Te zielone świątynie dumania docenia się zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Kraków, w których każda odrobina zieleni wydaje się być na wagę złota. Nie sposób się temu dziwić, bowiem ogrody są rozkoszą dla oka, ukojeniem dla duszy i przedsmakiem raju.

W ujęciu metaforycznym ogrody podobne są do życia człowieka, w którym odnaleźć można zarówno piękne kwiaty, cudowne krzewy, dające schronienie drzewa, jak i niedostępne, zarośnięte chwastami przestrzenie. Rozkwitające po długiej i mroźnej zimie, spragnione słonecznego blasku rośliny uparcie walczące o każdy promień mają w sobie coś z cudu, który powtarza się co roku. I człowiek może być kwiatem w ogrodzie wszechświata, takim, który emanuje właściwym sobie pięknem.

projektowanie ogrodu

Profesjonalne projektowanie ogrodów sprawia, że zielonej przestrzeni zostaje nadany indywidualny rys, że zaczyna ona cieszyć oko i może zostać urządzona zgodnie ze swoim przeznaczeniem i życzeniem właściciela. Prawdziwy ogród ma swoje sekrety i niespodzianki, jest wytchnieniem dla duszy i rozkoszą dla zmysłów. Tam czas płynie leniwie powolną strugą, mury nasiąkają słońcem, winorośl pieści wargi słodyczą, a dojrzała brzoskwinia przywodzi upalne dni i równie duszne noce. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie świat rzeczywisty wydaje się nie istnieć, nasze zmysły ożywają, a dusze odpoczywają.

Pamiętając o tym, że wszystko, co doskonałe dojrzewa powoli tak i zaprojektowanie i założenie ogrodu wymaga czasu. Ogród powinien zostać stworzony z sercem i pasją, a następnie, by mógł ukazać pełnię swojego piękna musi być właściwie pielęgnowany.

Początkiem projektowania ogrodów jest określenie bądź poznanie funkcji i przeznaczenia terenu, który przyjdzie nam zagospodarować. Projektowanie ogrodów to połączenie sztuki i nauki, twórczej koncepcji i zasad rzemiosła architektonicznego, artystycznej wizji projektanta i życzeń czy sugestii klienta. Decydując się powierzyć projektowanie ogrodu fachowcom warto przygotować na pierwsze spotkanie plany sytuacyjno-wysokościowe oraz projekt uzbrojenia terenu wraz z zabudowaniami. Cena projektu uzależniona jest od terenu, który ma zostać zagospodarowany oraz od ilości elementów, które zostały zaprojektowane.

Co obejmuje projektowanie ogrodów?

Projektowanie ogrodów obejmuje zazwyczaj takie prace jak:

– przygotowanie projektu szaty roślinnej,

-opracowanie projektu placów i alejek, tarasów, altan, etc.,

-sporządzenie projektu instalacji nawadniającej,

-wykonanie projektu umiejscowienia punktów świetlnych,

-przygotowanie wstępnego kosztorysu (wycena prac).

zakładanie ogrodu

Projektowanie ogrodów wymaga nie tylko kreatywności i pomysłowości, lecz przede wszystkim rzetelnej wiedzy z architektury krajobrazu, botaniki, rolnictwa, a nawet budownictwa. Równie ważne jest posiadanie wyobraźni przestrzennej, która pozwoli na właściwie umiejscowienie wszystkich zaprojektowanych elementów.

Zakładanie i projektowanie ogrodów powinno również uwzględniać ukształtowanie terenu, który ma zostać zagospodarowany, to czy w ogrodzie znajdują się zwierzęta, czy będą przebywać w nim małe dzieci, jak i sam metraż ogrodu oraz to dla ilu osób będzie on przeznaczony. Równie istotny jest czas, jaki możemy przeznaczyć na jego pielęgnację oraz to ile zamierzamy wydawać na jego utrzymanie.

To właśnie piękne ogrody czynią nas pogodniejszymi i sprawiają, że nasze dusze zakwitają. Dlatego powierz założenie i zaprojektowanie swojego ogrodu fachowcom i ciesz się zieloną przestrzenią idealnie dopasowaną do Twoich oczekiwań i potrzeb. Podaruj sobie ogród, który da Ci szczęście i ożywi umysł swoim pięknem