Przygotowanie i serwis LPG przed sezonem wakacyjnym

Przygotowanie i serwis LPG przed sezonem wakacyjnym

Jeździsz autem na gaz, wydajesz o wiele mniej na paliwo niż użytkownicy samochodów na benzynę. Aby zapewnić sobie ten komfort, musisz po okresie zimowym zadbać o instalację, zrobić przegląd przed sezonem wiosenno-letnim. W tym czasie auto musi tak samo sprawne jak w zimie. Wycieczki weekendowe i wyjazdy wakacyjne wymagają dobrze przygotowanego samochodu, który nie zawiedzie ciebie i najbliższych w czasie podróży wakacyjnej.

Na co zwrócić uwagę w instalacji gazowej?

Dokonując przeglądu instalacji gazowej dobrze w pierwszej kolejności wymienić stare filtry LPG na nowe. Podróż do innych krajów, wiele tysięcy km na trasie, tankowanie w różnych miejscach, w których gaz jest różnej jakości, mogą spowodować zużycie filtrów w ciągu 10 czy 14 dni. Jeżeli planujemy dłuższą podróż, np. na Chorwację, do Włoch czy do Hiszpanii, musimy tuż przed podróżą założyć nowe filtry.

Wymiana świec zapłonowych do kolejny punkt na liście przygotowania instalacji LPG do wyjazdu. Nowe świece o wiele lepiej poradzą sobie z spalaniem gazu gorszej jakości, a taki zawsze może się nam przydarzyć podczas tankowania na trasie.

serwis lpg

Sprawny układ chłodzenia jest bardzo ważny, szczególnie podczas podróży do krajów położonych na południu Europy, np. Włochy, Hiszpania. Jeżeli układ chłodzenia nie będzie sprawny, instalacja LPG może się szybko przegrzać. Nasza instalacja musi posiadać sprawny układ chłodzenia.

LPG wyposażony jest w zawór 80 proc. Odpowiada on za blokowanie tankowania gazu przekraczającego poziom 80 proc. Nigdy nie tankuje się gazu do pełna zbiornika tj. do poziomu 100 proc. Gaz wpływa do zbiornika w stanie ciekłym, po czym zmienia swoją objętość na większą. Dlatego tak istotne jest, aby zawór był szczelny i nie przepuszczał większej ilości gazu niż 80 proc. Ma to duże znaczenie podczas jazdy w wysokich temperaturach, szczególnie w porze letniej.

Nie można również pominąć regulacji LPG. Taką kalibrację można przeprowadzić wyłącznie w autoryzowanym warsztacie samochodowym. Konieczny będzie do tego sprzęt komputerowy ze specjalnym oprogramowaniem. Specjaliści sprawdzą instalację, skalibrują w taki sposób, aby spalanie gazu było jednakowe. Regulacja zapewni kierowcy płynną i bezpieczną jazdę. Pominięcie tego etapu może doprowadzić do problemów na trasie np. przerw w dopływie gazu skutkujących szarpnięciem pojazdu.

Przed samym wyjazdem – nie zapomnij o przejściówce i tankowaniu do pełna

Przed wyjazdem za granicę warto wziąć z sobą specjalne przejściówki przydatne do tankowania. Mogą się nam przydać jeżeli trafimy na taką stację, na której zawór do tankowania nie będzie pasował do naszej instalacji w aucie. Stacje są przygotowane na taką ewentualność, ale nigdy nie ma pewności, czy na trasie akurat na taką stację trafimy. Przejściówki są różnego typu np. holenderki czy rosyjski. W zależności od tego, gdzie się wybieramy, warto pomyśleć o zabraniu z sobą odpowiedniej przejściówki.

Po dokładnym przeglądzie instalacji LPG, tuż przed samym wyjazdem, tankujemy zbiornik gazowy do poziomu 80 proc. i zbiornik paliwa do pełna. Paliwo stanowi dla nas zabezpieczenie na wypadek problemu z instalacją gazową. Auto musi być przygotowane na jazdę i na gazie i na paliwie.

LPG serwis

Gdzie dokonać przeglądu instalacji LPG?

Najlepiej zrobić to w profesjonalnych i autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów, które posiadają doświadczenie w dokonywaniu przeglądów, konserwacji i naprawy instalacji LPG. Wielu użytkowników samochodów wybiera miejsca, gdzie montowano instalację gazową. Może to być jednak każdy inny zakład, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Pod okiem profesjonalisty o wiele więcej można wymienić i poprawić w instalacji LPG, niż samemu. Najlepiej zrobić wstępne oględziny samemu, a następnie skontaktować się ze specjalistą, który zweryfikuje nasze spostrzeżenia i dokona szczegółowego przeglądu instalacji. Taki przegląd warto robić przed każdym sezonem wiosenno-letnim, a dodatkowo tuż przed wyjazdem na wakacje czy urlop.

Nie wiesz gdzie wykonać serwis instalacji gazowej? Zapraszamy na stronę naszego Partnera:
Energy Gaz Polska – LPG.